Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v jejich konstrukci a určení. A vedou se bouřlivé diskuse, který z těchto prutů je lepší pro plavanou.
Match prut (matchka)
Jsou to pruty zpravidla dělené, i když v dnešní době se vyskytují i telematch (teleskopické match pruty). Jsou primárně určeny na stojaté vody a menší ryby. Vyskytují se nejčastěji v délkách okolo 4 metrů. S těmito pruty se často loví na opravdu velkou vzdálenost za pomoci těžkých anglických splávků. Jedná se o jemnou rybařinu a pruty jsou nejčastěji vyráběny v gramážích od 20-40 g. Matchové pruty jsou především dokonale pružné a vyznačují se tak zvanou parabolickou akcí. Prut se ohýbá rovnoměrně po celé délce a díky tomu je možné zdolávat i větší a silné ryby prutem s nízkou gramáží a tenkým návazcem.
Některé firmy dnes vyrábí kombinaci match a feeder prutu. Rybář si tedy výměnou špičky může zvolit, zda bude chytat na feeder, nebo zvolí match.
Nejčastější použití na stojatých vodách.
Bolognese prut (boloňka)
K dostání jsou tyto pruty v délkách 4 až 9 metrů v teleskopickém provedení. Bolognese pruty se nejčastěji používají v délkách od 6 do 7 metrů a mají citlivou koncovku, která umožňuje rybáři sledovat záběry a reagovat na ně. Koncovka bývá velmi jemná a citlivá, aby bylo možné reagovat i na drobné záběry. Bolognese pruty jsou většinou vyrobeny z uhlíkových vláken, která umožňují prutu být velmi lehkým, ale zároveň i pevným. Pruty jsou osazené větším množstvím velice precizních oček (13-15). U takto dlouhých prutů je důležité zabránit vlasci, aby se dostával příliš do styku s blankem. Zejména v mokrém počasí se totiž vlasec může na blank přilepit a potom velice znesnadňuje jakékoliv házení. Na posledním dílu jsou dvě očka posuvná, nastavitelná, a jedno očko na samotné špičce. Nejčastěji se používají pevné splávky.
Nejčastější použití je na tekoucích vodách.
[…] Více o výběru prutu Match versus bolognesový prut […]